تبلیغات
حدیث عشق - مطالب دی 1392
» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

Online User
جریان تولد حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم از زبان امام صادق علیه السلام : « ابلیس - كه لعنت خدا بر او باد - در آسمانهاى هفتگانه رفت و آمد مى كرد. چون عیسى علیه السلام به دنیا آمد از سه آسمان منع گردید و فقط در چهار آسمان گردش مى كرد. زمانى كه رسول خدا صلى الله علیه و آله ولادت یافت از تمام آسمانها منع شد و شیاطین به وسیله (شهابها) سنگباران شدند. قریش گفتند: این همان قیامتى است كه از زبان اهل كتاب مى شنیدیم . عمرو بن امیه - كه یكى از بزرگترین پیشگویان جاهلیت بود - گفت : این ستارگان را كه به وسیله آنها راهنمائى مى شوند و زمستان و تابستان را بدانها مى شناسند بنگرید ؛ اگر آنها پرتاب شدند دلیل بر نابودى همه چیز خواهد بود ، و اگر دیگر ستارگان پرتاب گردیدند و آنها ثابت ماندند دلیل بر وقوع امرى است .


ادامه مطلب

:: مرتبط با: احادیث , چهارده معصوم علیه السلام ,
نویسنده : علی قربانی
تاریخ : دوشنبه 30 دی 1392
در این پست از بحث امامت ، به تعیین امام می پردازیم :
از آنجا که امامت دنباله نبوت است باید گفت : حتماً خداوند امام را تعیین می كند، چه از طریق پیامبر و چه اینكه هر امامی ، امام بعد از خود را تعیین كند. تعیین امام به انتخاب مردم نیست ، كه هر كسی را خواستند معین كنند یا هر وقت خواستند از انتخاب او صرف نظر كنند و بدون امام بسر ببرند و چون مسأله در اختیار آنها بوده است ، باقی ماندن بدون امام برای آنها صحیح باشد ، بلكه طبق حدیث معتبر پیامبر (ص) «كسی كه بمیرد، و امام زمان خویش را نشناسد، به مرگ جاهلیت مرده است ». بنابراین جایز نیست در هیچ زمانی، زمین از امامی كه اطاعت او واجب است، و از طرف خداوند منصوب می باشد، خالی بماند ـ خواه انسانها او را به امامت قبول كنند، خواه نكنند، خواه به وی كمك نمایند و خواه ننمایند، چه از او پیروی كنند و چه نكنند، و خواه امام حاضر باشد، خواه از دید مردم پنهان باشد ـ زیرا همانگونه كه غیبت پیامبر از مردم هنگام رفتن به غار و شعب ابوطالب صحیح است، غیبت امام نیز صحیح و خالی از اشكال است. و غیبت ـ چه طولانی یا كوتاه ـ عقلاً تفاوتی نمی‌كند.
خداوند متعال در سوره رعد آیه 7 می فرماید :« إِنَّا أَرْسلْنَك بِالحَْقِّ بَشِیراً وَ نَذِیراً وَ إِن مِّنْ أُمَّةٍ إِلا خَلا فِیهَا نَذِیرٌ »
ما تو را به حق براى بشارت و انذار فرستادیم ، و هر امتى در گذشته انذار كننده اى داشته است .:: مرتبط با: آیات قرآن , امامت و امام شناسی , احادیث , تفسیر و ترجمه آیات ,
نویسنده : علی قربانی
تاریخ : دوشنبه 30 دی 1392
من مواعظ النبی صلى الله علیه وآله وسلّم:
وجاءَهُ رجل بِلَبَن وعسل لِیَشربُهُ، فقال صلى الله علیه وآله وسلّم: شرابان یُكتَفى بأحدهما عن صاحبه لا أَشربُهُ ولا اُحرّمُه ولكنّی أتواضَعُ للّه، فانّه مَن تواضع للّه رفعهُ اللّه ومن تَكبّر وضعَهُ اللّه ومَنِ اقْتصد فی معیشته رزقَهُ اللّه ومن بَذّر حرمهُ اللّه ومن أكثر ذِكْر اللّهِ آجرهُ اللّه.

(تحف العقول صفحه 46)
چون ممكن است برخى اینطور فكر كنند كه عدم استفاده معصوم «علیه السلام» از بعضى نعمتها به معناى تحریم است و لذا پیامبر صلى الله علیه وآله وسلّم فرمودند: من خود نمى ‏خورم ولى تحریم هم نمى‏ كنم، چون نمى ‏خواهم از همه نعم حلال استفاده نمایم. و مراد از «رفعت» هم، رفعت معنوى است گرچه ممكن است رفعت ظاهرى هم باشد ولى قدر مسلم رفعت روحى و معنوى است، یعنى اگر كسى براى خدا تواضع كند، خداوند روحاً و خُلقاً او را بالا برده و مشمول كرامات خود قرار مى ‏دهد. همچنین قدر مسلم از «وضع»، تنزّل معنوى است، گر چه ممكن است تنزّل اجتماعى و موقعیتى هم منظور باشد.


منبع :
جلسه بیست و چهارم 24/8/78
 بخشى از احادیث گوهربار پیامبر گرامى اسلام(صلى الله علیه وآله وسلّم) و اهل بیت اطهار(علیهم‌السلام) مى‌باشد كه رهبر معظم انقلاب(دام ظله) از كتب معتبر حدیثى انتخاب كرده و در شروع جلسات درس خارج فقه با توضیح و شرحى مختصر، بیان فرموده‌اند.:: مرتبط با: احادیث , شرح حدیث از مقام معظم رهبری ,
نویسنده : علی قربانی
تاریخ : یکشنبه 29 دی 1392
 هر كس قصد دارد وارد مكّه شود واجب است با احرام وارد شود، و براى احرام باید نیّت عمره یا حج داشته باشد، و اگر موسم حج نیست واجب است عمره مفرده انجام دهد. لكن كسانى كه به مقتضاى شغلشان زیاد به مكّه رفت و آمد مى كنند (مانند رانندگان اتومبیل، و خدمه كاروانها)، از این حكم استثنا شده اند. همچنین كسانى كه عمره بجا آورده اند اگر از مكّه خارج شوند و دوباره در همان ماه داخل مكّه شوند، احرام و عمره مجدّد بر آنها واجب نیست.منبع :
کتاب مناسک حج آیت الله مکارم شیرازی ـ مسأله 1315:: مرتبط با: حج , عمره مفرده ,
نویسنده : علی قربانی
تاریخ : یکشنبه 29 دی 1392
هفدهم ربیع الاول ، ولادت با سعادت حضرت نبی اکرم صلی الله علیه و آله و سلم ، روز اخلاق و مهر ورزی و همچنین ولادت ششمین اختر تابناک امام و لایت حضرت امام جعفر صادق علیه السلام مؤسس مذهب جعفری را به عموم دوستدران اخلاق و مسلمانان جهان تبریک می گوئیم .
:: مرتبط با: چهارده معصوم علیه السلام , مناسبات روز ,
نویسنده : علی قربانی
تاریخ : یکشنبه 29 دی 1392
وَ مِنَ الَّیْلِ فَتَهَجَّدْ بِهِ نَافِلَةً لَّك عَسى أَن یَبْعَثَك رَبُّك مَقَاماً محْمُوداً (سوره اسراء آیه 79 )
ترجمه : قسمتى از شب را پس از خوابیدنت بیدار باش و به قرآن (یعنى نماز) مشغول شو، نمازى كه زیادى بر مقدار واجب تو است .تا پروردگارت تو را به مقامى درخور ستایش برانگیزد!.
علامه طباطبائی در تفسیر المیزان در ذیل همان آیه می نویسد :
 كلمه « تهجد » از ماده « هجود » است كه در اصل به معناى خواب است ، و تهجد به طورى كه بسیارى از اهل لغت گفته اند به معناى بیدارى بعد از خواب است ، و ضمیر در « به » به قرآن یا به كلمه « بعض » كه از كلمه «من اللیل» استفاده مى شود برمى گردد .

ادامه مطلب

:: مرتبط با: آیات قرآن , تفسیر و ترجمه آیات , نماز شب ,
نویسنده : علی قربانی
تاریخ : یکشنبه 29 دی 1392
آیاتی که درباره نماز در قرآن امده است فراوان است و همچنین روایات متعددی از معصومین در این زمینه وجود دارد که هر کدام از آنها ارزش و اهمین نماز را به خوبی بیان می کند .
در تفسیر کشف الاسرار چنین آمده که خدای تعالی در سوره مزمل فرمود: « ای محمد به دوستان ما بگوی چون که خواهید با ما راز و نیاز کنید روی به قبله شرع آرید و قدم در حضرت نماز نهید».
در قرآن کریم ۱۱۲ مرتبه در ۴۵ سوره درباره نماز اوامری آمده است و نیز در ۱۷ آیه ، آیاتی درباره نماز شب و دعوت بندگان برای برپا داشتن آن آمده است و این همه نشان از اهمیت فراوان خلوت شبانه با معبود محمود دارد.
این آیات عبارتند از: (اسرا ۷۹، فرقان ۶۴، سجده ۱۶و ۱۷، طه۳۰، ص ۳۷ و ۳۸، زمر ۹، ذاریات ۱۷و ۱۸، طور ۴۸، مزمل۲و۳و۴و۶، دهر ۲۵ و ۲۶، فجر۳). (1)
در پست های بعدی به ترجمه و توضیح هر یک از آیاتی که درباره نماز آمده می پردازیم .


منبع :
1 ـ به نقل از سایت نماز شب:: مرتبط با: نماز شب ,
نویسنده : علی قربانی
تاریخ : یکشنبه 29 دی 1392
سوال :آیا پیامبر(صلی الله علیه و آله) فقط دست حضرت فاطمه(علیها السلام) را بوسیده است؟
پاسخ : یکی از ویژگى هاى منحصر به فرد حضرت فاطمه(سلام الله علیها) كه هیچ یك از اولیاء و اوصیاء، حتى امامان و پیشوایان پاك اسلام(صلوات الله علیهم اجمعین) آن را دارا نبودند، آن است كه حضرت رسول بر دستهاى حضرت زهراء بوسه زده است؛ نه یكبار، بلكه چندین بار، نه در یك جا بلكه در جاها و مواضع گوناگون.
هرگاه حضرت زهرا بر رسول خدا(صلى الله علیه و آله و سلم) وارد مى شد، حضرت دستش را گرفته و مى بوسید و او را در جایگاه خود مى نشانید.(1)


ادامه مطلب

:: مرتبط با: احادیث ,
نویسنده : علی قربانی
تاریخ : شنبه 28 دی 1392
كسى كه فقط توانایى بر عمره مفرده داشته باشد احتیاط واجب آن است كه آن را بجا آورد; هر چند استطاعت و توانایى بر حج نداشته باشد، و یك مرتبه در تمام عمر بیشتر واجب نیست، بنابراین كسانى كه حجّ نیابتى بجا مى آورند، احتیاط واجب آن است كه بعد از انجام عمل نیابت، عمره مفرده اى براى خود بجا آورند.

منبع :
کتاب مناسک حج آیت الله مکارم شیرازی ـ مسأله 1314:: مرتبط با: حج , عمره مفرده ,
نویسنده : علی قربانی
تاریخ : شنبه 28 دی 1392
عمره همانند حج بر دو قسم است: واجب و مستحب.

منبع :
کتاب مناسک حج آیت الله مکارم شیرازی ـ مسأله 1313:: مرتبط با: عمره مفرده , حج ,
نویسنده : علی قربانی
تاریخ : شنبه 28 دی 1392
 

 


 
جهت اطلاع از تنظیمات و ویــــرایش این قالب اینجا را کلیک کنید.

.:: کلیک کنید ::.