تبلیغات
حدیث عشق - وصف جهنم
» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

Online User
 آنچه که شیخ کلینی (ره) در "روضه كافى" در وصف جهنم، از جابر از امام باقر (ع) روایت کرده که فرمود: پیغمبر (ص) فرمودند: روح الامین (جبرئیل علیه السلام ) بمن خبر داده است كه هرگاه خدای تعالی - كه جز او شایسته پرستش نیست – خلائق را در محشر بایستاند و اولین و آخرین ایشان را گرد آورد، دوزخ را با هزار مهار بیاورند كه هر مهارى را یكصد هزار فرشته غِلاظ و شِداد در دست دارند و آن را بانگ و زبانه و ناله و تنفسى است و چنان دمى برآرد كه اگر خداوند عَزَّ و جَلَّ آن را تا فراغت از حساب پس نیندازد همه را بهلاكت رساند! سپس از آن یك شعلۀ بلند برآید كه بهمه خلائق از نیك و بد احاطه كند و هیچ آفریده و بنده خدا نماند، حتی فرشته و پیغمبر، جز اینكه فریاد كشد: پروردگارا بفریادم برس! به فریادم برس!، و تنها توئى كه میگوئى: پروردگارا! بفریاد امتم برس! بفریاد امتم برس!

سپس بر آن صِراطی نهند باریكتر از مو و تیزتر از شمشیر كه بر آن سه پل باشد: بر روى نخستین آن امانت است و رحمت؛ و بر دومى نماز است؛ و بر سومى حقوق پروردگار جهانیان - كه جز او شایسته پرستشى نیست - و مردم را تكلیف كنند بر گذشتن از آن؛ پس رحمت و امانت‏دارى آن‏ها را از عبور باز دارند و اگر از آن رها شوند نماز آن‏ها را بازدارد و اگر از آن رها شوند پایان كار آنها با حقوق پروردگار جهانیان است - جلَّ ذِكرُه - و اینست قول خدا تبارك و تعالى: راستى كه پروردگارت در كمینگاه است(إِنَّ رَبَّكَ لَبِالْمِرْصادِ – سوره فجر آیه 14 ). مردم بر روى صراط باشند یك گام لغزد و یك گام استوار نهد و فرشته‏ها گرد آن فریاد كشند: اى خداى كریم! اى خداى بردبار! درگذر و چشم بپوش و بفضل خود ببخش و سالم دار! و مردم چون پروانه بدوزخ فرو ریزند و چون كسى از آن نجات یابد به آن نگاهى افكند و گویند : « وَقَالُوا الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی أَذْهَبَ عَنَّا الْحَزَنَ إِنَّ رَبَّنَا لَغَفُورٌ شَكُورٌ  » سپاس خدائى را سزا است كه مرا پس از نومیدى بفضل و منت خود از تو نجات بخشید، براستى پروردگار ما بسیار آمرزنده و قدردان است(سوره فاطر آیه 34).
شرح- از علاّمۀ مجلسى ره:«الامانة و الرحمة» (از توقفگاه های صِراط): امانت، پرداخت حقوق است بخدا و بخلق و خیانت نكردن در آن؛ و رحمت، ترحم بر بندگان خدا و ستم نكردن بایشان و كمك كردن بمردم و دفع زیان از آنها‏ است...].

منبع :
شیخ کلینی (ره) در "روضه كافى"( ج‏8/ ص 312/ ش 486):: مرتبط با: آیات قرآن , احادیث , پل صراط , تفسیر و ترجمه آیات , جهنم ,
نویسنده : علی قربانی
تاریخ : سه شنبه 1 بهمن 1392
 
جهت اطلاع از تنظیمات و ویــــرایش این قالب اینجا را کلیک کنید.

.:: کلیک کنید ::.